moje miasto Berlin

Brama Brandenburska - to najważniejszy symbol miasta i jednocześnie narodowy symbol zjednoczenia Niemiec od 22 grudnia 1989. Zbudowana została w latach 1788-1791 na polecenie pruskiego króla Fryderyka Wilhelma II. Brama ukoronowana jest 5-metrową Kwadrygą - boginią zwycięstwa Wiktorią z wozem zaprzężonym w 4 konie i skierowaną na wschodnią część miasta. Po porażce Prus w roku 1806 Napoleon zabrał Kwadrygę do Paryża. Jednak dzięki obaleniu dykatora Kwadryga wróciła do Berlina 8 lat później na swoje stare miejsce. Na Unter den Linden znajdują się m.in. ambasady USA, Francji i Rosji oraz luksusowy hotel Adlon. Wysoka na 26 m Brama Brandenbursa została ukształtowana na wzór propylei akropolu ateńskiego, według projektu Carla Gottharda Langhansa.









Gendarmenmarkt

 
Dworzec Główny - Hauptbahnhof - został otwarty 26 maja 2006 po 11 latach budowy. Poprzednio w tym miejscu znajdował się Lehrter Stadtbahnhof zbudowany w latach 1868-1871 w stylu neorenesansowym jako dworzec czołowy kończący 239-kilometrową Kolej Lehrte, która łączyła Berlin z Hannowerem. Berliński Hauptbahnhof jest drugim co do wielkości dworcem w Europie, zaraz po Dworcu Głównym w Lipsku.



Anhalter Bahnhof - ruiny dworca


Reichstag - najliczniej odwiedzane miejsce w Berlinie przez turystów. Szczególnie szklana kopuła na dachu Reichstagu stała się od jej otwarcia w 1999 r. najatrakcyjniejszym tarasem widokowym miasta. Reichstag powstał w latach 1884-1894, zaprojektowany przez Paula Wallota. Z budynkiem Reichstagu związane są ważne wydarzenia historyczne Niemiec. W roku 1933 wybuchł pożar, w wyniku którego kompletnie zniszczona została kopuła budynku oraz sala plenarna. To tutaj 30 kwietnia 1945 r. zawisła czerwona flaga Zwiazku Radzieckiego symbolizująca zwycięstwo nad Trzecią Rzeszą.









Berliner Dom i Fernsehturm (wieża telewizyjna)





Alexanderplatz


 Potsdamer Platz









Holokaust Denkmal, czyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy powstał, aby przypominał o 6 milionach Żydów z całej Europy, którzy zostali deportowani i zamordowani w obozach koncentracyjnych - dlatego też nazywany jest "miejscem pamięci". Dyskusje na temat budowy pomnika rozpoczęły się już w 1988, ale zakończyły się dopiero 17 lat później otwarciem pomnika dla zwiedzających 10 maja 2005. Pomysłodawcą jego kształtu był nowojorski architekt Peter Eisenman. Na 19 tys. m kw.postawiono 2711 betonowych bloków, których waga waha się między 8-16 ton. Uzupełnieniem kompleksu jest podziemne muzeum, w którym m.in. znajduje się lista wszystkich żydowskich ofiar Holokaustu. Wstęp do muzeum jest wolny, tylko w poniedziałki zamknięte.







Komentarze

Popularne posty